Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


21. YÜZYIL TÜRKIYE’Sİ OFİS İÇ MEKÂNLARINDA ESTETİK: İSTANBUL’DAN OFİS İÇ MEKÂN KARŞILAŞTIRMALARI
(THE AESTHETICS OF OFFICE INTERIOR SPACE IN TURKEY OF 21ST CENTURY: OFFICE INTERIOR COMPARISONS FROM ISTANBUL )

Yazar : Handan ÖZSIRKINTI KASAP    
Türü :
Baskı Yılı : 4
Sayı : 16
Sayfa : 117-135
127    173


Özet
Bu araştırmanın amacı, 21. yüzyıl Türkiye’si ofis iç mekânlarında estetik değerlendirme yapmaktır. Bu estetik değerlendirme yapılırken 21. yüzyılda Türkiye, İstanbul şehrinde yapılmış veya yeniden düzenlenmiş farklı işlevlere sahip ofis mekânlarının iç mekânları estetik kriterler içinde ele alınmıştır. Bu bağlamda 21. Yüzyılda yapılmış olan 4 ayrı işlevde ofis yapısı seçilmiştir. Bu kapsamda seçilen ofis mekânlarının öncelikle yapısal künyesi (yapı adı, yapım yılı, kim tarafından yapıldığı, yapının bulunduğu yer) sunulmuştur. Daha sonra günümüz mekan tasarımı anlayışında kullanıcının estetik gereksinimlerinin karşılanması gerekliliğinden dolayı; form, formun yapısal çözümü, malzeme – doku, renk, ritim, vurgu – baskınlık – süreklilik, ışık, aydınlatma, harmoni – uyum – özgünlük gibi kriterler dikkate alınarak incelenmiş ve karşılaştırmalar yapılmıştır. Mekân incelemesi yapılırken; mekânsal estetik veri analizleri başlığı altında; renk, aydınlatma, malzeme-doku ve tasarım yaklaşımı başlıkları oluşturulmuştur. Araştırma amacı kapsamında; yapısal ve estetik veriler 4 ofis yapısı karşılaştırması yapılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda incelelen ofis kurum kimliklerinin estetik ve yenilikçi tasarımlarla desteklendiği saptanmıştır.

Anahtar Kelimeler
21. yüzyıl, mekan, ofis, estetik.

Abstract
Purpose of this research is to do an evaluation about the aesthetics of office interiors in Turkey of 21st century. While making this aesthetic assessment, the office spaces which have distinct functions and their interior space which were made and rearranged in Turkey, in the city of Istanbul in the 21st century has been discussed in the aesthetic criteria. In this regard, office structures with 4 dissimilar functions which were observed to be made in the 21st century has been chosen. In this context, firstly the structural tag of the chosen office spaces (structure name, year of construction, constructed by who, location of the structure) has been presented. Then, for the purpose of supplying the aesthetic needs of the user (appropriate shape, color and textural characteristics of the space) in todays office understanding, form, structural analysis of the form has been examined and comparisons has been made considering the criteria’s such as; material - texture, color, rhythm, emphasis – prepotency – continuity, light, illumination, harmony – accord – originality. While making the space examination, under the topic of spatial aesthetic data analysis, topics of color, illumination, material-texture and design approach has been created. In the scope of research purpose, structural and aesthetic data were analyzed by comparing 4 office structures. As a result of the analysis, it has been determined that the identity of the corporate offices is supported by aesthetic and innovative designs.

Keywords
21. century, office, space, aesthetic.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  KESİT AKADEMİ IMPACT FACTOR


  Kesit Akademi Dergisi, SJIF Scientific Journal Impact Factor tarafından bilimsel kriterler çerçevesinde değerlendirilmiş ve dergimizin IMPACT FACTOR'u 2015 yılı için 4.091, 2016 yılı için 5.098 olarak hesaplanmıştır.


  6.ASOSCONGRESS

   

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018


  EYLÜL SAYISI

  Kesit Akademi Dergisi EYLÜL 2018 sayısı için makale kabulüne başlamıştır. Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü Elazığ & Asos Eğitim Bilişim Danışmanlık San. Tic. Ltd. Şti. / Elazığ
Telefon :05326860136 / 05433343869 Faks :
Eposta :kesitakademi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri