Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


WEB SİTESİ VE İNTERNET MALİYETLERİNİN TÜRKİYE MUHASEBE STANDARTLARINA GÖRE MUHASEBELEŞTİRİLMESİ
(ACCOUNTING OF WEBSITE AND INTERNET COSTS BASED ON TURKISH ACCOUNTING STANDARDS )

Yazar : Cevdet KIZIL    
Türü :
Baskı Yılı : 2
Sayı : 6
Sayfa : 106-121
1047    585


Özet
Günümüzde e-ticaret işlemlerinin yoğunlaşmasıyla birlikte web sitesi kurmak artık gerekli bir hale gelmiştir. İşletmeler marka değerlerini artırmak, işletme maliyetlerini düşürmek, reklam ve pazarlama faaliyetlerini yürütmek ile daha birçok nedenle web sitesi kurmaktadırlar. Maliyetlerin azalmasıyla birlikte web sitesi kurulumu da çok kolay bir hal almıştır. Bu makalede web sitelerinin planlanmasında, oluşturulmasında ve tasarımında ortaya çıkan maliyetlerin muhasebeleştirilmesi konusu ele alınmıştır. Yeni Türk Ticaret Kanunu’na (TTK’ya) göre sermaye şirketlerinin web sitesi kurmasının yasal bir zorunluluk haline getirilmesi, işletmelerde web sitesi maliyetlerinin muhasebeleştirilmesi konusunun önemini artırmaktadır. Ayrıca ortaya çıkan bu maliyetlerin Türkiye Muhasebe Standartları’na (TMS) göre nasıl muhasebeleştirileceği de önem arz etmektedir. Web sitesinin kuruluş ve geliştirmesi maliyetleri Türkiye Muhasebe Standartları açısından incelendiğinde; bir kısım web sitesi maliyetlerinin aktifleştirilmesi gerektiği, bir kısmının da gider olarak kaydedilmesi gerektiği anlaşılmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Muhasebe, Türkiye Muhasebe Standartları, Web Sitesi, İnternet, E-Ticaret

Abstract
Building web site has become a necessity today as a result of extensive electronic commerce activities. Businesses build a web site to increase brand value, decrease costs, run marketing and advertising operations as well as other various reasons. Setting up a website has become easier than ever with decreasing costs. This paper discusses the accounting of costs and expenses observed through web site setting, planning and designing phases. The fact that building a web site is now mandatory for stock corporations, accounting of web site costs concept has become much more significant. Moreover, accounting and recognition of web site costs based on Turkish Accounting Standards (TAS) is also a critical issue. When website establishment and development costs are investigated in terms of Turkish Accounting Standards (TAS); it is clear that some web site costs should be activated and capitalized, while some other specific ones should be written off.

Keywords
Accounting, Turkish Accounting Standards, Website, Internet, E-Commerce

Gelişmiş Arama


Duyurular

  KESİT AKADEMİ IMPACT FACTOR


  Kesit Akademi Dergisi, SJIF Scientific Journal Impact Factor tarafından bilimsel kriterler çerçevesinde değerlendirilmiş ve dergimizin IMPACT FACTOR'u 2015 yılı için 4.091, 2016 yılı için 5.098 olarak hesaplanmıştır.


  6.ASOSCONGRESS

   

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018


  EYLÜL SAYISI

  Kesit Akademi Dergisi EYLÜL 2018 sayısı için makale kabulüne başlamıştır. Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü Elazığ & Asos Eğitim Bilişim Danışmanlık San. Tic. Ltd. Şti. / Elazığ
Telefon :05326860136 / 05433343869 Faks :
Eposta :kesitakademi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri